Wielkanoc w górach – góralska kosołecka
Wielkanocna Kosołecka – podhalańska tradycja
Wielkanocna Kosołecka to inaczej koszyczek ze święconką, koszyczek ponadto musi być z wikliny, słomy, wyścielony serwetą, chustą lnianą, ozdobiony zielenią bukszpanu, mirtu lub gałązek borówki. Na Podhalu w tradycyjnym koszyku, czyli kosołecce prócz jajek, chleba, kiełbasy, soli, chrzanu, bukszpanowych gałązek i baranka znajdzie się i oscypek, i redykołka, a nawet moskol.
Wielkanoc w górach i Góralska Kosołecka to niesamowita atrakcja turystyczna w Białym Dunajcu.
Co roku w Wielką Sobotę przed kościołem parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów w Białym Dunajcu, po świeceniu pokarmów o godzinie 12:00, odbywa się “Wielkanocna Kosołecka”, czyli konkurs na najpiękniejszy i najbardziej zgodny z tradycją koszyczek ze święconym.
Jury oceniając przyniesione kosołecki zwraca uwagę na obecność wszystkich tradycyjnych pokarmów święconych w Wielką Sobotę na Podhalu, wygląd i wystrój koszyczka oraz prezencję uczestnika. Dla najlepszych czekają nagrody, a dla wszystkich uczestników przewidziano upominki i słodycze. Do konkursu mogą przystąpić jedynie dzieci ubrane w strój góralski.
To idealna okazja żeby zobaczyć przepiękne góralskie kosołecki, oraz podziwiać licznie zgromadzone dzieci w tradycyjnych strojach góralskich. Święta wielkanocne w górach z góralską tradycją – obowiązkowy punkt w naszym programie.